Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
VS-35SX Wide Simplex Lock Multi Handgun Capacity Safe
$347.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 29.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.8 × 16.9 × 7.9 in |
| Biometrics | None |
| Locking System | Simplex Pushbutton Lock |
| Protection Level | Heavy Plus (Body 2mm / Door 5mm) |
| Mounting Type | Tabletop / Desktop |
| Door Opening Direction | Front-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | None |
| Key Hooks | |
| Display | None |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | Yes |
| Batteries | 2 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 AA Batteries, 4 Mounting Bolts, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Wide |
| Keypad | 5 Buttons (Fully Mechanical) |
CUSTOMER REVIEWS
2 reviews for VS-35SX Wide Simplex Lock Multi Handgun Capacity Safe
Add a review Cancel reply



Ryan Williams –
At this price point, you won’t find a better safe. Having a simplex lock was extremely important to me, because I don’t need any more keys and I don’t trust the biometric stuff. This is the most cost effective brand. There are some issues with my unit, the interior carpeting isn’t very tidy, there’s some spilled adhesive on it, but functionally it’s nice to go.I just wish they would make a VS-50SX (a simplex version of their next size up, which they only offer with a biometric lock). I’d buy one right away.
Evelyn C. –
So far, simple to program a combination and use.