Rated 4.83 out of 5 based on 6 customer ratings
(6 customer reviews)
VS-70DS Large Double Door Depository Drop Slot Safe
$551.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.8 × 13.8 × 27.2 in |
| Biometrics | None |
| Locking System | PIN / Key |
| Protection Level | Heavy Plus (Body 2mm / Door 5mm) |
| Mounting Type | Floor Mounted, Freestanding, Tabletop / Desktop |
| Door Opening Direction | Front-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | None |
| Key Hooks | |
| Display | 2-inch Monochrome LCD Display (Blue Back-lit) |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | No |
| Batteries | 4 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 Back-up Keys, 4 Mounting Bolts, 8 AA Batteries, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Large |
| Keypad | 12 Buttons Non Back-lit |
CUSTOMER REVIEWS
6 reviews for VS-70DS Large Double Door Depository Drop Slot Safe
Add a review Cancel reply



Jack Mitchell –
My company purchased this safe and we had a few small issues with the keys, but they were replaced promptly and at no charge.
Matt Flores –
Excellent customer service with Biometric Store great safe for the price
Sam King –
I got this particular safe for a store so the staff could put larger bills in it and put the end of the night money in the safe. It has a nice little drop box part on top that drops into the first safe. The second one underneath does not open into the other parts at all. I keep extra bills, coins, and keys in that safe, and it’s nice that it has two different combinations too. Staff can get the change out, but don’t have access to the end of the night money or large bills. It does have a ‘jaws’ thing under the drop box so no one would ever be able to get to anything without missing a hand. (A slight exaggeration.) We bolted this to the cabinetry without any issues and it is a heavy beast. I was quite happy with my purchase-it’s hard to tell on things like this if you’ll love it or hate it until you get it. It does come with one key for each of the two doors. One of mine was extremely bent but still works. These keys are like the old fashioned long and big ornate kind of keys, not a small normal looking one. Those are in case you get locked out. It is easy to program, easy to get in and out, and I love the lights inside so you can actually see everything in there. Definitely worth buying!!!!
Avery Hill –
We purchased this safe for our restaurant. We love it! We however had an issue with the top safe and we reached out to the company and informed us that there is a different key for the top safe versus bottom safe. It was either lost or forgotten but they immediately agreed to send us a replacement.
Owen M. –
These safes are great! We have two of them at our church. We use them for Tithes/Offerings, Cafe funds, and they are exactly what we needed! Not to mention that are straight up bulletproof! Excellent Product!
Grace Young –
I always wait a long time before writing reviews to ensure my review is accurate after using a product sufficiently. I bought this safe 2 years ago and use it in my business. We have never had a problem with it! It’s very robust, solidly made, and very secure.I bought another Viking safe for my first store in 2017, and I’m still using that one as well. We’ve also never had a single issue with that one (a single door model), which is why I bought Viking again in 2023. I highly recommend this brand!