VS-145TC Small Biometric Rifle Color Display Safe
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 114.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.8 × 13.8 × 57.1 in |
| Biometrics | 5th Generation Biometric HID TouchChip® Sensor (FBI certified) |
| Locking System | Fingerprint / PIN / Key |
| Protection Level | Heavy (Body 1.5–2mm / Door 4–5mm) |
| Mounting Type | Floor Mounted, Freestanding |
| Door Opening Direction | Front-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | 2 adjustable shelves |
| Key Hooks | |
| Display | 2.8-inch Color LCD Display |
| Back-lit Buttons | Yes |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | No |
| Batteries | 6 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 Back-up Keys, 2 Mounting Bolts, 2 Shelves, 6 AA Batteries, 8 Shelf Holders, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Long, Medium |
| Keypad | 12 Buttons Back-lit |
CUSTOMER REVIEWS
Be the first to review “VS-145TC Small Biometric Rifle Color Display Safe” Cancel reply



Reviews
There are no reviews yet.