Rated 5.00 out of 5 based on 17 customer ratings
(17 customer reviews)
VS-48DS Large Depository Drop Slot Safe
$383.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.8 × 15.4 × 18.9 in |
| Biometrics | None |
| Locking System | PIN / Key |
| Protection Level | Heavy Plus (Body 2mm / Door 5mm) |
| Mounting Type | Tabletop / Desktop |
| Door Opening Direction | Front-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | None |
| Key Hooks | |
| Display | 2-inch Monochrome LCD Display (Blue Back-lit) |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | No |
| Batteries | 4 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 Back-up Keys, 4 AA Batteries, 4 Mounting Bolts, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Large |
| Keypad | 12 Buttons Non Back-lit |
CUSTOMER REVIEWS
17 reviews for VS-48DS Large Depository Drop Slot Safe
Add a review Cancel reply



Erin B. –
We bought this safe from , first it came very prompt it’s solid ,heavy and nice construction.The safe is pretty good size inside to hold currency and and paperwork if needed, also the drop slot is very convenient and had threads inside so employee cannot access or try fishing in drop slot, overall very satisfied and highly recommended.
Caleb K. –
Great product. Does everything and is everything as advertised. I highly recommend
Jason Ramirez –
Came with an emergency key. Many other brands don’t.
Taylor Z. –
Nice safe
Allison N. –
Simple to use and operate. I love this safe!!
Taylor Lewis –
I bought this for our church. It was just as described and performs excellent. Everyone who said we needed a drop safe thinks its excellent and love it. We have only had it for a week or so but so far it is 5 Star all the way.
Dan Anderson –
Simple to set new combinations. No issues what so ever. Love the spring loaded door.
Henry Hernandez –
Nice, Hefty safe
Jessica Taylor –
Muy buena ….
Taylor Young –
Purchased 4 of these1of them had an issue with the door however I was sent a replacement door which was really easy to swap out. Great customer service
Ava N. –
working so far, came with busted led display, but they offered partial refund, would have taken the return, but it works anyway, good and quiet, can’t be fished out of, hopefully it lasts.
Sophia Clark –
Works like a charm
Henry Carter –
I purchased this safe in 2019 after an employee stole our petty cash. I’ve had this safe for 5 years. I’m a small business owner and it allows the employees to deposit the cash at the end of the day without needing to have a code or key to get into the safe. It’s a excellent design and we’ve never had an issue with it. Customer Service is also 5 Star. I misplaced the keys and after contacting the company, I received a prompt response with clear instructions on how to order another set.
Nick Johnson –
We love our Viking Safe!
Kaitlyn C. –
Solid hefty safe with 2 ways to access. biometric scanner works well. Makes life easier by having the drop slot. Much more secure then just having a lock box. Plus they have great customer service.
Sean M. –
Great safe, great customer service!
Harper Jackson –
We use this safe in our restaurant and have had it for many years with no issues. We liked it so much we bought a second one for another location we have.