VS-11PZ Biometric Fast Access Handgun Safe
$329.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 8.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.5 × 4.05 × 15.35 in |
| Biometrics | 4th Generation Biometric HID TouchChip® Sensor (FBI certified) |
| Locking System | Fingerprint / PIN / Key |
| Protection Level | Light (Body 1.2mm / Door 1.5mm) |
| Mounting Type | Drawer Mounted |
| Door Opening Direction | Drop-Down Front |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | None |
| Shelves | None |
| Key Hooks | |
| Display | None |
| Back-lit Buttons | Yes |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | No |
| Batteries | 4 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 Back-up Keys, 4 AA Batteries, 4 Mounting Bolts, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Small |
| Keypad | 4 Buttons Back-lit |
Register your product
Gain access to exclusive offers and perks, customer support, and more.
User manual
Study, download, or print the User Manual for your safe.
Order keys/parts
Complete a form to request keys and parts for your safe.
How-to?
View videos and materials to get most of your Viking products.
Contact us
Get expert support and answers to your questions.
Questions
The VS-11PZ offers high-level security features, including a laser-cut door, three-way access (fingerprint, PIN, and high-security override key), and a tamper-proof, hidden reset button that cannot be accessed from the outside.
The VS-11PZ is equipped with an FBI-certified gold-plated biometric sensor, allowing quick access with a registered fingerprint. The fingerprint sensor recognizes living tissue, ensuring high accuracy and security. Users should place their fingerprint firm and flat across both the sensor and frame for reliable access.
Yes, you can register multiple fingerprints and assign a unique PIN to each user. This feature is useful for scenarios requiring shared access while maintaining security.
The VS-11PZ includes a battery level indicator on the keypad. When the battery level is low, replace the batteries promptly to ensure all data remains saved, and operation continues smoothly.
The VS-11PZ comes with predrilled holes and mounting hardware, allowing you to securely attach it to a wall, desk, or other stable surfaces. Following the mounting instructions ensures additional security against unauthorized removal.
After five incorrect attempts, the safe will go into a 2-minute timeout, during which all electronic functions are disabled. This feature helps protect against unauthorized access. Use the override key to open the safe and stop the warning alarm if needed.
Yes, pressing any button on the keypad will display the current battery level, allowing you to monitor when it’s time for a replacement.
The VS-11PZ includes LED interior lighting that turns on automatically when the safe is opened, allowing you to view contents easily. You can also press any button to activate the light for 20 seconds if needed.
To perform a master reset, press the hidden Button “A” inside the battery compartment three times. This will erase all programming and return the safe to default mode, requiring re-registration of fingerprints and PINs.



Mia Harris –
This safe is very nice. My handgun fits snuggly in the compartment. The controls are very east to use. The combination, if you choose, is only 4 digits which is smart. The set up and use of the fingerprint is so simple. Even the installation feature on this is flexible and simple. This is a excellent choice at a great price.
Charlotte W. –
I knew fingerprints deteriorate with age I just did not expect them to stop working for me at the age of 40. It varies with each person.My other biometric safe from a different brand works sporadically. Not good for an emergency.However, this touch chip sensor always worksEven when my hands are dirty. I even tested it on my 76-year-old mother in law, and it worked for her every time without fail.I feel comfortable knowing now I won’t have to replace my safe or that it won’t suddenly stop when I need it the most. I don’t have to worry if my hands are dirty if an intruder breaks in.SOME OTHER NICE THINGS ABOUT THIS SAFE:1. It shows the battery state. Very Important! I’ve opened it about 100 times just to test it, and the battery ?? is still full. So, batteries should last a long time.2. If you look at YouTube videos, you can learn how to open safes from popular brands like RPNB, both from the front and from the side, in a few seconds. Press the reset button or click open the latch. That simple.3. No cheap barrel key. This safe has a key I’ve never seen used in others. With similar safes, a 3-minute YouTube video, and 30 more seconds, you can have the typical barrel locked picked. Not this lock.4. Optional button opening. I don’t think I will ever need it, but it is good to have it as an option.5. Internal light. Nice touch.BUY IT. You won’t regret it.
Sean T. –
This security safe is well crafted. The fingerprint access is excellent, making it secure and opening very quickly.It is somewhat on the expensive side, but probably worth the price.