Rated 5.00 out of 5 based on 2 customer ratings
(2 customer reviews)
VS-18FL Large Heavy Duty Mechanical Floor Safe
$417.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 53.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.8 × 13.8 × 13.8 in |
| Biometrics | None |
| Locking System | Key |
| Protection Level | Heavy Max (Body 2mm / Door 10–12mm) |
| Mounting Type | Under-Floor (Concealed) |
| Door Opening Direction | Top-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | None |
| Key Hooks | |
| Display | None |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | Yes |
| Batteries | 2 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 AA Batteries, 2 Back-up Keys, 2 Mounting Bolts, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Large |
| Keypad | None |
CUSTOMER REVIEWS
2 reviews for VS-18FL Large Heavy Duty Mechanical Floor Safe
Add a review Cancel reply



Riley F. –
Good safe, its hefty for sure. Keys are huge
Dylan Nguyen –
Great value for a well-made safe.