Rated 5.00 out of 5 based on 1 customer rating
(1 customer review)
VS-12SX Simplex Lock Two Handgun Capacity Safe
$299.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.2 × 12.5 × 4.2 in |
| Biometrics | None |
| Locking System | Simplex Pushbutton Lock |
| Protection Level | Heavy Plus (Body 2mm / Door 5mm) |
| Mounting Type | Drawer Mounted, Tabletop / Desktop |
| Door Opening Direction | Top-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | All-Sided Foam Interior Lining |
| Shelves | None |
| Key Hooks | |
| Display | None |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | Yes |
| Batteries | 2 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 AA Batteries, 4 Mounting Bolts, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Medium |
| Keypad | 5 Buttons (Fully Mechanical) |
CUSTOMER REVIEWS
1 review for VS-12SX Simplex Lock Two Handgun Capacity Safe
Add a review Cancel reply



Samantha S. –
This is built like a tank. It’s really heavy for its size, and the lid, light, pneumatic piston and most importantly the Simplex lock seem to work as designed. (I still have trouble with a different *American* made simplex sliding drawer lock I have.)I bolted it to a nightstand I made (it’s made out of solid 2×8’s.) and it seems to work amazingly.I did have some trouble programming a code. For those of you unaware, these are mechanical (no batteries or fingerprint pad) and they can be a little finicky until you get used to them. To program, there’s a button/lever you press in conjunction with the handle that “clears” the factory code. Once your new code is typed in, the button/lever and handle move back over to “set” your combination.This one wasn’t taking the new combination, so I had to remove the steel plate over the Simplex lock (two screws- one on each side of the housing-easy peasy) and make sure the reset button/lever was moving over the correct way. It took a couple tries, but ended up working as designed. A little frustrating, but nothing to be upset about, or lower the star count.The padding is sufficient to cover the bolts, and the lid appears to be about 3/16 of an inch think. So definitely “beefier” than I thought it was. With good rolled over, shaped and formed edges.The only think I’d change, is maybe build in an “L” shaped over hang to cover up the opening hinge. (you can see in the photos.) As that seems to be the weakest point, but still very pry-resistant (in my opinion.)Overall I’m more impressed than I thought I’d be. It appears to be a good, really solid safe with an actual Simplex lock. (it’s. stamped under the steel cover plate.)I’ll definitely recommend this safe to friends and family. (I’m both a USCCA certified instructor and NRA range safety officer. But I tend to avoid “professional” recommendations unless specifically asked.)And I’ll look at this company for other safes or for future personal needs.Buy it, you won’t be disappointed.