Rated 4.78 out of 5 based on 9 customer ratings
(9 customer reviews)
VS-15FL Heavy Duty Mechanical Floor Safe
$179.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 23.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.3 × 15.4 × 5.1 in |
| Biometrics | None |
| Locking System | Key |
| Protection Level | Heavy Max (Body 2mm / Door 10–12mm) |
| Mounting Type | Under-Floor (Concealed) |
| Door Opening Direction | Top-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | None |
| Key Hooks | |
| Display | None |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | Yes |
| Batteries | 2 AA batteries (included) |
| Included Components | 2 AA Batteries, 2 Back-up Keys, 4 Mounting Bolts, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Medium |
| Keypad | None |
CUSTOMER REVIEWS
9 reviews for VS-15FL Heavy Duty Mechanical Floor Safe
Add a review Cancel reply



Julia Turner –
The media could not be loaded. The first safe was damaged by shipping one of the owner reach out to me ASAP to have this issue resolved.Excellent customer service at it’s best!Well recommend.
Zoe Flores –
If you are looking for something small to hold your metals, cash, jewelry, small handguns….this is the safe for you. Plain old fashion lock and key too! Only complaint is I wish they made a size slightly larger.
Brian V. –
Best I found
Dan D. –
It was exactly what I needed to fill in the space available
Paul Nelson –
To install in a concrete floor, must chip out a hole and install metal reinforcing steel to help hold it in and then cover with concrete. It has a battery operated light inside, which is handy.
Jamie Parker –
Exactement comme la description. Le produit semble de très bonne qualité. Instructions claires pour l’installation.
Dan Mitchell –
Nice technical support department too. And they actually sent me spare keys.
Evelyn Harris –
Absolute build. A nice purchase
Rachel S. –
The light is a joke. Mine did not work from day 1. The little micro switch controlling the light was defective. So if your buying this because of the light feature, your going to be disappointed.