Rated 4.50 out of 5 based on 4 customer ratings
(4 customer reviews)
VS-52SX Simplex Lock Hidden In the Wall Safe – Black
$357.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.1 × 15.7 × 20.9 in |
| Biometrics | None |
| Locking System | Simplex Pushbutton Lock |
| Protection Level | Heavy Plus (Body 2mm / Door 5mm) |
| Mounting Type | In-Wall (Slightly Protruding Front) |
| Door Opening Direction | Front-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | 3 fully adjustable shelves |
| Key Hooks | 17 |
| Display | None |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | Yes |
| Batteries | 2 AA batteries (included) |
| Included Components | 12 Shelf Holders, 2 AA Batteries, 3 Shelves, 4 Mounting Bolts, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Medium |
| Keypad | 5 Buttons (Fully Mechanical) |
CUSTOMER REVIEWS
4 reviews for VS-52SX Simplex Lock Hidden In the Wall Safe – Black
Add a review Cancel reply



Henry Hall –
Very nice quality. quite happy.
Jordan F. –
Safe is robust and well built. If you are adding it to an existing wall, you will have to trim the sides of the stud. It is about a 1/4” a bit too wide.
Ethan S. –
This safe is well-made and weighs 40lbs. Would be 5 stars if you didn’t have to trim your wall studs in order to fit the safe in between a standard 16″ stud gap. I do agree that the mounting screws are way too long. I wanted to give it 4 stars, but giving it 5 because this is a very high quality safe and it’s fully mechanical.
Riley Williams –
This is a nicely made and very robust safe. BUT – as other reviews have pointed out, you’d better be ready to cut down one of your studs. The outside measurement is 14 and 5/8 inches. The standard distance between 16 on center studs is 14 and 1/2 inches. The safe SHOULD be 14 and 3/8 inches to guarantee it would fit nicely in between 16 on center studs.