VS-52BLXW Biometric Hidden in Wall Safe – White
$357.99
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
Key features
3rd Gen Biometric Sensor
Unlock your safe in under a second.
Learn more ⇔
The 3rd generation biometric sensor uses a high-resolution 500 DPI optical scanner to recognize authorized fingerprints instantly.
Access your safe quickly and reliably using fingerprint, keypad PIN, or backup key.
Built to resist forced entry
Learn more ⇔
This safe features a reinforced steel body, laser-cut door, and anti-pry construction with motorized locking bolts designed to help protect your valuables from tampering and break-in attempts.
Fingerprint, PIN, or key
Learn more ⇔
Choose the access method that works best for you. The safe supports biometric fingerprint access, keypad PIN entry, and backup keys for dependable access whenever you need it.
Large & Flexible Storage
Learn more ⇔
The large interior offers 2,230 cubic inches of storage with three fully adjustable shelves, allowing you to organize documents, valuables, and personal items exactly the way you need.
See clearly inside your safe
Learn more ⇔
The built-in LED light automatically illuminates the interior when the safe opens, making it easy to locate items even in low-light situations.
Stay informed at all times
Learn more ⇔
The keypad display provides clear feedback during operation and includes a battery level indicator to help ensure the safe is always ready when you need it.
Smooth and reliable locking
Learn more ⇔
The motorized locking system engages solid steel bolts automatically, delivering smooth operation and dependable security every time the safe locks.
| Weight | 39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 14 × 19.3 in |
| Biometrics | 3rd Generation Biometric Optical Sensor (FBI certified) |
| Locking System | Fingerprint / PIN / Key |
| Protection Level | Heavy Plus (Body 2mm / Door 5mm) |
| Mounting Type | In-Wall (Slightly Protruding Front) |
| Door Opening Direction | Front-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | 3 fully adjustable shelves |
| Key Hooks | 10 |
| Display | 2-inch Monochrome LCD Display (Non-Backlit) |
| Back-lit Buttons | No |
| Color | White |
| Battery-Free Operation | No |
| Batteries | 6 AA batteries (included) |
| Included Components | 12 Shelf Holders, 2 Back-up Keys, 3 Shelves, 4 Mounting Bolts, 6 AA Batteries, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Medium |
| Keypad | 12 Buttons Non Back-lit |



Taylor Mitchell –
I don’t know enough about safes to tell whether this is a good safe or not but I can visually see the quality of the quality. The exterior is nicely done which tells me they pay attention to the build quality. The interior also reflects the same attention to detail. From a visual standpoint this safe appears to be quality. That said, I deducted 1 star because I’m unable to get the biometric scanner to recognize my fingerprint and the Interior light is weak at best. The items could use improvements. Overall I think the safe is a good safe and should last for many years.
Dan Miller –
The media could not be loaded. I thought this was going to be made of thin steel like a Stack-On product, but it is super hefty 1/8” steel. The fingerprint scanner can store up to 32 impressions, which has made it recognize me the first try every time so far, which is critical in an emergency.
Kevin L. –
We bought this safe because my husband had such difficulty opening our combination safe. This safe offers 3 ways to access it, a fingerprint, a combination or a key! I had questions regarding the safe and received a very timely, thorough and professional response from the seller and the safe manufacturer! It’s a good size with adjustable shelving. LOVE IT!
Rachel M. –
Great product!! Well made. simple to install. I needed something for small things. I put it in my closet and it makes it hard to see off you just open the door.
Kevin M. –
The build of the product is good but installation is misleading. The safe does not fit between 16” on center wall studs. That dimension is 14” and as the safe is 14”, the studs need to be modified for the safe to fit.
Samantha Thompson –
This is a very nicely made safe. It is nicely lined and can be opened either with a code or fingerprint. But be sure it fits your application. Two things to note: (1) the biometric scanner extends out nearly 1″ beyond the flange face. I like to conceal a wall safe behind a picture. I mount the picture using drawer slides between the safe flange and picture back; you can then slide the picture to the side and access the safe. This does not work with the fingerprint reader extending out so far. (2) the fingerprint reader did not work for me or my wife. When we read the instructions carefully, it noted that the safe was not recommended for people over 55 years old! This was not revealed in the product description. The fingerprint reader does not work well at all for senior citizens. Apparently fingerprints get thinner and less distinct as you age. Just be aware of this if you are counting on using the fingerprint reader to access the safe.
Taylor B. –
Easy to set up the safe input controls. Fast unlocking. Installation does require a sturdy frame to support the safe.Perfect for storing valuable items, (passports, licenses,etc.). Customer service communication great!Looks great.
Allison A. –
Perfect wall safe. Low profile. Has a good weight but is manageable to install. Both finger print and key functions work perfectly and easy to program. Holds more than one finger print which is good.
Ryan S. –
Works great. Straightforward to install, biometric scanner works great, solid construction.