VS-25TC Small Biometric Color Display Safe – Black
-
90-Day Risk-Free Returns. No questions asked.
-
USA-Designed. 15+ Years Trusted. Proven by thousands of customers.
-
24/7 Customer Support. We’re here whenever you need help.
| Weight | 27.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.8 × 13.8 × 9.8 in |
| Biometrics | 5th Generation Biometric HID TouchChip® Sensor (FBI certified) |
| Locking System | Fingerprint / PIN / Key |
| Protection Level | Heavy (Body 1.5–2mm / Door 4–5mm) |
| Mounting Type | Tabletop / Desktop |
| Door Opening Direction | Front-Opening |
| Built-in LED light | Yes |
| Interior Lining Type | Fully Carpeted Interior |
| Shelves | 1 fully adjustable shelf |
| Key Hooks | |
| Display | 2.8-inch Color LCD Display |
| Back-lit Buttons | Yes |
| Color | Black |
| Battery-Free Operation | No |
| Batteries | 6 AA batteries (included) |
| Included Components | 1 Shelf, 2 Back-up Keys, 2 Mounting Bolts, 4 Shelf Holders, 6 AA Batteries, Allen Wrench, Safe Box, User Manual |
| Size | Small |
| Keypad | 12 Buttons Back-lit |
CUSTOMER REVIEWS
Be the first to review “VS-25TC Small Biometric Color Display Safe – Black” Cancel reply



Reviews
There are no reviews yet.